1. Zgodnie z ustawą, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Prawo autorskie działa automatycznie, to jest ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą powstania zdjęcia.
2. Autorskie prawa osobiste oznaczają, że autor może związać z dziełem swoje nazwisko (podpisać zdjęcie). Prawo to nigdy nie wygasa i jest niezbywalne (tzn. nie można się go zrzec lub przenieść na inną osobę). Zdjęcie można przedstawiać pod pseudonimem lub anonimowo.
3. Do praw autorskich należy także prawo autora do zachowania niezmienionej treści i formy zdjęcia (zakazując jakichkolwiek zmian).
4. Ustawa o prawie autorskim reguluje również kwestię ochrony wizerunku. W myśl ustawy rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych oraz osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
5. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu (tj. zdjęcia) lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.
6. Szczególną ostrożność należy zachować przy wykorzystywaniu utworów znalezionych w Internecie. Skopiowanie, przerobienie, dalsze rozpowszechnienie utworu (np. umieszczenie na swoim profilu w portalu społecznościowym) bez zgody podmiotu uprawnionego stanowiło będzie naruszenie praw autorskich. Można zatem przyjąć, iż brak wyraźnej adnotacji na stronie www o zgodzie na korzystanie z publikowanych na niej utworów oznacza zakaz ich wykorzystywania przez osoby trzecie.
Jest to zbiór najważniejszych punktów o których chcieliśmy Wam przypomnieć. Więcej na ten temat znajdziecie w dzienniku ustaw:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940240083
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz