Co to tak dokładnie znaczy?
Histogram to graficzna reprezentacja wskazująca ile pikseli znajduje się między absolutną czernią a bielą.
W Twoim aparacie histogram zaznaczony jest jako oś XY (gdzie oś Y to ilość pikseli o danej jasności a oś X to rozpiętość barwowa od czerni do bieli) na której zaznaczone są różne krzywe, typu:
Od odczytywania tych krzywych zależy dobre naświetlenie Twojej ekspozycji. Poprawne odczytywanie histogramu podczas fotografowania jest bardzo ważne. Każdy aparat wyświetla histogram nieco inaczej (o ile w ogóle ma taką funkcję), ale podstawowe informacje są zawsze takie same. Niektóre aparaty wyświetlają również oddzielne histogramy dla koloru czerwonego, niebieskiego oraz zielonego.
Ale skupmy się raczej na prawidłowej nauce odczytu histogramu.
Histogram na bieżąco informuje Cię jakie przedziały barwowe w niej dominują. Na osi poziomej, od lewej strony znajdują się czernie i przechodzą one przez środek wykresu przez barwy średnie do jasnych białych tonów, które znajdują się po prawej stronie wykresu. Niski słupek lub jego brak świadczy o tym, że na Twojej fotografii jest mała liczba tonów o danej jasności, wysoki słupek zaś równa się dużej liczbie pikseli o danej jasności wyznaczonej przez położenie na osi poziomej.
Umiejętne odczytywanie histogramu pozwoli Ci w szybki sposób ocenić czy zdjęcie jest wykonane prawidłowo czy raczej jest niedoświetlone lub prześwietlone.
Jak widać na powyższym obrazku zdjęcie po lewej stronie jest niedostatecznie doświetlone co oznacza, że przeważają na nim tony ciemne. Histogram skupia krzywą tonalną po lewej stronie wykresu.
Na środkowym zdjęciu mamy prawidłowe doświetlenie fotografii a histogram ukazuje krzywą skupioną na środku wykresu.
Zdjęcie z prawej strony jest prześwietlone co na histogramie obrazuje się skupienie krzywej tonalnej po prawej stronie.
Poniższe histogramy obrazują zapis fotografii prawidłowo doświetlonej, prześwietlonej i niedoświetlonej.
Histogram to nie tylko krzywa z zapisem tonalnym danej fotografii ale również informacja o zarejestrowanych szczegółach na zdjęciu. W ciemnych bądź jasnych obszarach fotografii szczegóły te mogą być bezpowrotnie utracone. Tak więc histogram ma służyć nam jako informacja czy w danym zdjęciu szczegóły zostały prawidłowo zapisane.
Z tych informacji, jak już na pewno się zorientowałeś, idealny histogram to taki w którym krzywa tonalna zaczyna się na dole po lewej stronie wykresu i biegnie łagodnie ku górze, następnie na środku wykresu łagodnie opada by przy prawej krawędzi dotknąć osi X, prawidłowy histogram powinien przypominać łagodne wzniesienie lub pagórek. Przy tak zapisanym histogramie mamy pewność że szczegóły znajdujące się w cieniach jak i jasnościach fotografii zostały prawidłowo zapisane.
A teraz sprawdź czego się nauczyłeś :)
Co mówią Ci te histogramy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz